The G332 by Logitech is a Stereo channel gaming headset, which uses a 50 mm driver. It uses a connection with a 2 m cable. This delivers a frequency response of 20 Hz-20 KHz and a sensitivity of 107 dB SPL/mW. It also has a Cardioid (Unidirectional) microphone with a frequency response of 100 Hz–20 KHz. And only weighs in at 280g (w/o cable).
Logitech G332 gaming headset produces big sound to get you into the game. Experience the thrill of a complete gaming experience where you hear everything and everyone hears you.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 280g (w/o cable) |
| Channels | Stereo |
| Connection | |
| Cable Length | 2 m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 50 mm |
| Type | |
| Impedance | 39 Ohms (passive), 5k Ohms (active) |
| Frequency Response | 20 Hz-20 KHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 107 dB SPL/mW |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Cardioid (Unidirectional) |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | 100 Hz–20 KHz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |