The G303 Shroud Wireless by Logitech uses an Optical sensor, specifically the HERO, providing a DPI/CPI range of 100 - 25,000 DPI. This is combined with a 32-bit ARM. This results in a tracking speed of 400 IPS, and a maximum acceleration of 40G. It uses a USB, Wireless connection. It weighs in at 75 g without the cable and is approximately 125 x 63.5 x 40 mm (LxWxH).
Take aim with the new G303 Shroud Edition the remaster of our iconic mouse. Designed in collaboration with Shroud and matched to his specs, it's engineered for elevated performance, featuring advanced LIGHTSPEED wireless, HERO 25K Sensor for unparalelled precision, and incredible 145-hour battery life.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB, Wireless |
| Cable length | |
| Wireless | LIGHTSPEED wireless |
| Battery Type | 70 hours |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Symmetrical Shape, Right handed |
| Coating | |
| Software | Logitech G Hub |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | HERO |
| Processor | 32-bit ARM |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 25,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 40G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz (1ms) |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | Yes |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 125 x 63.5 x 40 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 75 g |