The Infarex M20 by XPG uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI range of 400 / 800 / 1600 / 3200 / 5000 DPI., and a maximum acceleration of 20g. It uses a USB connection with a 1.8m cable. It weighs in at 160g without the cable and is approximately 132 x 69 x 43.5mm / 5.2 x 2.7 x 1.7in (LxWxH).
Upgrade your arsenal with the XPG INFAREX M20 gaming mouse! Featuring OMRON switches tested to 20 million clicks, a 5,000 DPI sensor, and RGB lighting, the INFAREX M20 will help bring your gaming to the next level.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right-handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron, 20 million clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 / 5000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | 20g |
| Polling Rate Wired | 250/500/1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 132 x 69 x 43.5mm / 5.2 x 2.7 x 1.7in |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 160g |