The Sabre RGB Pro Wireless by Corsair uses an Optical sensor, specifically the MARKSMAN 26K, providing a DPI/CPI range of 26,000 DPI. This results in a tracking speed of 650 IPS, and a maximum acceleration of 50G. It uses a Wireless, Wired connection with a 1.8m Drag-Reducing Paracord cable. It weighs in at 79 g without the cable and is approximately 129 x 70 x 43 mm (LxWxH).
The CORSAIR SABRE RGB PRO WIRELESS Gaming Mouse is designed for and tested by top esports professionals, weighing an ultra-light 79g and equipped with SLIPSTREAM WIRELESS technology for lightning-fast responsiveness.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 3 onboard |
| Connection | Wireless, Wired |
| Cable length | 1.8m Drag-Reducing Paracord |
| Wireless | 2.4GHz and Bluetooth |
| Battery Type | 2.4GHz SLIPSTREAM: Up to 60hrs BLUETOOTH: Up to 90hrs |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Corsair iCUE |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | MARKSMAN 26K |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 26,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650 IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 2000Hz / 1000Hz / 500Hz / 250Hz / 125Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 1 Zone RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 129 x 70 x 43 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 79 g |