The Basilisk v3 by Razer uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI range of 400/800/1600/3200/6400 - Max 26,000 DPI. This results in a tracking speed of 650 IPS, and a maximum acceleration of 50 G. It uses a USB connection with a 1.8 m / 6 ft Speedflex cable. It weighs in at 101 g / 3.56 oz without the cable and is approximately 130 x 60 x 42.5 mm / 5.11 x 2.36 x 1.67 in (LxWxH).
Create, control, and champion your playstyle with the new Razer Basilisk V3 - the quintessential ergonomic gaming mouse for customized performance. With 10+1 programmable buttons, an intelligent scroll wheel, and a heavy dose of Razer Chroma RGB, it's time to light up the competition your way.
| Specification | |
| No. of Buttons | 11 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 4+1 onboard |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8 m / 6 ft Speedflex |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right-Handed |
| Coating | |
| Software | Synapse 3 |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Gen-2 Optical - 70M clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | FOCUS+ |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400/800/1600/3200/6400 - Max 26,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | 11 lighting zones |
| Lighting Effect | Via software |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130 x 60 x 42.5 mm / 5.11 x 2.36 x 1.67 in |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 101 g / 3.56 oz |