The Castor Pro by Mionix uses an Optical sensor from Pixart, specifically the PMW-3370 , providing a DPI/CPI range of up to 19 000 DPI. This is combined with a 32bit ARM. This results in a tracking speed of 400 IPS. It uses a USB 2.0 connection with a 1.8m ultra-flexible cable. It weighs in at 92g without the cable and is approximately 122 x 69 x 40mm (LxWxH).
Designed to be accurate, comfortable and quick the Castor is probably the best mouse you have ever used. With its rubber grip and 100% PTFE mouse feet it will move across your desk with lightning speed!
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A 1.8m ultra-flexible |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Balck |
| Ambidextrous | Ergonomic, Right-Handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip. Palm |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | PMW-3370 |
| Processor | 32bit ARM |
| Lift off distance | 1-2mm changeable |
| DPI/CPI | up to 19 000 DPI |
| Memory Size | 128kb |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz, 1ms |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | 12000fps |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 2 LED Zones |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 122 x 69 x 40mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 92g |