The essentials of our Major-winning keyboards. In a new, straightforward package. The K4 features what you need to step your game up. Performance for the highest level. Bang for the buck. No excuses. You’re ready.
Specification | |
| No. of Keys | 87 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | Wired - USB-A |
| Cord Length | 2 m, braided |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Mechanical Kailh RGB |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | Full N-Key Rollover |
| Software | No |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Hardware based effects, controlled via Function Keys |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1.05 kg |
| Dimension (LxWxH) | 356 x 141 x 39 mm |