The S2-C by Zowie Gear uses an Optical sensor from Pixart, specifically the 3360, providing a DPI/CPI range of 400 / 800 / 1600 / 3200. It uses a USB 2.0 connection with a 2m / 6,6 ft Paracord cable. It weighs in at 69g without the cable and is approximately 120 x 64 x 38 mm (LxWxH).
S Series is designed to have a shorter overall length allowing users' to easily wrap around and hold the mouse. There's enough space between the palm and back edge of the mouse so users can move freely during vertical movements. New version features weight reduction, paracord cable and 24-step scroll wheel for different personal preference.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB 2.0 |
| Cable length | 2m / 6,6 ft Paracord |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Symmetrical Right-handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | 3360 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 125 / 500 / 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 64 x 38 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 69g |