The EC2-C by Zowie Gear uses an Optical sensor from PixArt, specifically the 3360, providing a DPI/CPI range of 400 / 800 / 1600 / 3200 DPI adjustment. It uses a USB 2.0 / 3.0 Plug & Play connection with a 2m / 6,6 ft Paracord cable. It weighs in at 73g without the cable and is approximately 123 x 65 x 42 mm (LxWxH).
Ergonomic design exclusively for right-handed users. It offers users a bigger room for wrist movements. The shape of the right side of mouse is well rounded. It allows the user's fingertips to hold/cover the mouse to move smoothly. New version features weight reduction, paracord cable and 24-step scroll wheel for different personal preference.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB 2.0 / 3.0 Plug & Play |
| Cable length | 2m / 6,6 ft Paracord |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | Ergonomic right handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | 3360 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 DPI adjustment |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 125 / 500 / 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 123 x 65 x 42 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 73g |