The ROG Gladius III Wireless by ASUS uses an Optical sensor, With a DPI/CPI range of up to 19,000 dpi (ROG tuned up to 26,000 dpi). This results in a tracking speed of 400 IPS, and a maximum acceleration of 50 G. It uses either a USB 2.0 2m Paracord cable, Bluetooth LE or RF 2.4GHz connection. It weighs in at 89g without the cable and is approximately 123 x 68 x 44 mm (LxWxH).
Classic asymmetrical wireless gaming mouse with tri-mode connectivity (2.4 GHz, Bluetooth, wired USB 2.0), specially tuned 26,000 dpi with 1% deviation, instant button actuation, exclusive Push-Fit Switch Socket II, laser-engraved ROG aesthetic, Bluetooth rapid pairing technology, ROG Omni Mouse Feet, ROG Paracord and Aura Sync RGB lighting
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | up to 5 |
| Connection | USB 2.0, Bluetooth LE, RF 2.4GHz |
| Cable length | 2 m Paracord |
| Wireless | Bluetooth LE, RF 2.4GHz |
| Battery Type | RF 2.4GHz 55 hours, Bluetooth 85 hours |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right-handed |
| Coating | |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | ROG Micro Switch |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 19,000 dpi (ROG tuned up to 26,000 dpi) |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 3 zone RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 123 x 68 x 44 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 89g |