The ROG Strix Impact II Moonlight White by ASUS uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI range of 6200DPI. Its has a tracking speed of up to 220 IPS, and a maximum acceleration of 30G. It uses a USB connection. It weighs in at 79g without the cable and is approximately 120 x 62.5 x 39.5 mm (LxWxH).
Ambidextrous style ergonomics gaming mouse featuring 6,200-dpi optical sensor, push-fit switch-socket and Aura Sync RGB lighting
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | White, Gray |
| Ambidextrous | Ambidextrous |
| Coating | |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | Omron 50M |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | 3327 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 6200DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 220 IPS |
| Max acceleration | 30G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 62.5 x 39.5 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 79g |