The Aorus K1 by Aorus is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Cherry MX Mechanical switches. The keyboard has media keys which are accessible via function keys. The Aorus K1 keyboard uses a USB 23.0 connection, with a 2m cable. It is supported by AORUS Engine software. And has Per key RGB backlighting. It weighs in at 1125g, and is 440 x 130 x 40 mm [LxWxH].
Neonpunk style emanates in the darkness from the glimmer of high quality metals, showcasing futuristic aesthetics in the darkness of the night. The new era of esports has arrived.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB 23.0 |
| Cord Length | 2m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Cherry MX Mechanical |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | N-Key Rollover |
| Software | AORUS Engine |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | Per key RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1125g |
| Dimension (LxWxH) | 440 x 130 x 40 mm |