The ARGENT M5 Wireless RGB from ThermalTake uses the Pixart PMW-3335 Optical sensor, which provides a DPI range of 100 to 16000DPI. This results in a tracking speed of 400IPS, and a maximum acceleration of 40G. It uses either USB, 2.4GHz Wireless or Bluetooth 5.0 connections, and comes with a 1.8m cable. The ARGENT M5 Wireless RGB is considered to be an ambidextrous mouse. It weighs in at 117g without the cable and is approximately 128 x 64 x 37 mm (LxWxH).
Move freely with the Argent M5 Wireless RGB which supports 2.4Ghz, Bluetooth 5.0 and wired USB connection modes. Moreover, it features a pixart PMW-3335 optical sensor, DPI adjustments up to 16,000, and OMRON engineered switches that are bond to deliver precise tracking and long-lasting gameplay.
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 6 |
| Connection | USB, Wireless |
| Cable length | 1.8m |
| Wireless | 2.4GHz, Bluetooth 5.0 |
| Battery Type | 2.4GHz: 36Hrs w/ Lighting - 100hrs w/o Lighting, Bluetooth: 52hrs w/ Lighting - 200hrs w/o Lighting |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Yes |
| Coating | |
| Software | TT Itake |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | PMW-3335 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 16000 |
| Memory Size | 64k |
| Max tracking speed | 400IPS |
| Max acceleration | 40G |
| Polling Rate Wired | 1000Hz, 500Hz, 250Hz,125Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16.8 million colors |
| Lighting Effect | Static, Pulse, Rgb Spectrum, Wave, Reactive, Blink |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 128 x 64 x 37 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 117g |