The EC3-C by Zowie uses an Optical sensor, the 3360, providing a DPI/CPI stepping of 400 / 800 / 1600 / 3200. It uses a USB Plug & Play connection with a 2m / 6,6 ft cable. It weighs in at 70g without the cable and is approximately 119 x 66 x 41 mm (LxWxH).
Ergonomic design exclusively for right-handed users. The EC3 keeps a similar shape design as the larger sizes in the series, preserving the distinctive feel while creating more flexibility in vertical movements. Paracord cable and 24-step scroll wheel for different personal preferences.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB 2.0 / 3.0 Plug & Play |
| Cable length | 2m / 6,6 ft |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No, Right Handed |
| Coating | |
| Software | No |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | 3360 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 125 / 500 / 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | No |
| Lighting Effect | No |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 119 x 66 x 41 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 70g |