The Clutch GM41 Lightweight Wireless by MSI uses an Optical sensor from PixArt, specifically the PAW-3370, providing a DPI/CPI range of 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6400 - 20000 via Software. This results in a tracking speed of 400 IPS. It uses a USB, Wireless connection with a 2m Braided cable. It weighs in at 74g without the cable and is approximately 130.1 x 67 x 38.3 mm (LxWxH).
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB, Wireless |
| Cable length | 2m Braided |
| Wireless | 2.4G RF |
| Battery Type | Up to 80 hours |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Symmetrical right-handed |
| Coating | |
| Software | MSI Center |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | OMRON 60M |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PAW-3370 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6400 - 20000 via Software |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz / 1 ms |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130.1 x 67 x 38.3 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 74g |