The React + by Fnatic is a Stereo & Virtual 7.1 channel gaming headset, which uses a 53mm driver. It uses a USB connection with a 1.2m + 1.6m USB extension cable. This delivers a frequency response of 20Hz-40kHz.
Delivering the competitive audio quality, comfort, and microphone from REACT, and improved with the powerful XP USB soundcard that gives a new virtual 7.1 surround sound experience
Specification | |
| Software | - |
| Weight (grams) | |
| Channels | Stereo & Virtual 7.1 |
| Connection | USB |
| Cable Length | 1.2m + 1.6m USB extension |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | N/A |
Driver | |
| Size | 53mm |
| Type | |
| Impedance | 23 OHM |
| Frequency Response | 20Hz-40kHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |