The React by Fnatic is a Stereo channel gaming headset, which uses a 53mm driver. It uses a 3.5mm connection with a 1.2m + 2.0m extension cable. This delivers a frequency response of 20Hz-40kHz.
The only things that really matter for a gaming headset is directional audio with great clarity, crystal clear comms with an amazing mic, and comfort for those long grinds.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | |
| Channels | Stereo |
| Connection | 3.5mm |
| Cable Length | 1.2m + 2.0m extension |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 53mm |
| Type | |
| Impedance | 23 Ohm |
| Frequency Response | 20Hz-40kHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |