The Streak 65 by Fnatic is a 60% or Less sized keyboard with 68 keys, which uses FNATIC SPEED (low-profile) switches. The Streak 65 keyboard uses a USB-C, Detachable connection. And has RGB 16.8m Colors backlighting. It weighs in at 420g, and is 316 x 109 x 20-28mm [LxWxH].
Big on performance, small in size. The Streak 65's 65% form factor has custom low profile Fnatic Speed Switches, with a familiar key press feeling and the award winning STREAK industrial design. Everything you need to perform, nothing more.
Specification | |
| No. of Keys | 68 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Key |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | NXP |
| Memory Size | 8 MB |
| Colourway | |
| Connection | USB-C, Detachable |
| Cord Length | |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | No |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | FNATIC SPEED (low-profile) |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | |
| Software | |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB 16.8m Colors |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 420g |
| Dimension (LxWxH) | 316 x 109 x 20-28mm |