The XM1 RGB by EndGame Gear uses an Optical sensor from PixArt, specifically the PMW3389, providing a DPI/CPI range of 50 CPI to 16.000 CPI (in 50CPI increments). This is combined with a 32bit STM ARM Cortex-M0 MCU. This results in a tracking speed of 450 IPS, and a maximum acceleration of 50 G. It uses a USB connection with a 1.8m Black Flex Cord cable. It weighs in at 82 g grams with the cable and is approximately 65.81 x 38.26 x 122.14 mm (LxWxH).
Professional gaming mouse made for ambitious gamers with style, patented analogue technology with signal processing under 1 ms, Pixart sensor PMW3389 with up to 16,000 CPI, preselected Kailh GM 4.0 switches designed for 60 million clicks, low weight of just 2.89 ounces & 0.08 inches LOD, large and low-friction PTFE glides for maximum precision, RGB lighting spread across three zones
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m Black Flex Cord |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | |
| Coating | |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Kailh GM 4.0 |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PMW3389 |
| Processor | 32bit STM ARM Cortex-M0 MCU |
| Lift off distance | 2mm Standard, |
| DPI/CPI | 50 CPI to 16.000 CPI (in 50CPI increments) |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 450 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | 250 Hz, 500 Hz, 1.000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 14 RGB LEDs, 3 zones |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 65.81 x 38.26 x 122.14 mm |
| Weight (grams) | 82 g |
| Weight w/o cable | |