Wave:3 is a premium microphone and digital mixing solution that fuses plug and play convenience with broadcast-grade circuitry.
Specification | |
| Type | |
| Sample rate | 48 / 96 kHz |
| Bit rate | |
| Capsules | 17 mm Electret |
| Polar patterns | |
| Frequency response | 70 - 20000 Hz |
| Sensitivity | -25dBFS (min gain) | 15dBFS (max gain) |
| Max SPL | 120dB (140dB Clipguard engaged) |
| USB Connection | USB TYPE-C |
| XLR Connection | No |
| 3.5 Connection | No |
| Cable Length | |
| Power Requirements | |
| High-Pass Filter | |
| Software | |
Headphone amplifier | |
| Impedance | |
| Power output (RMS) | |
| Frequency response | |
| Signal-to-noise ratio | |
| Connector | 3.5mm |
Dimensions & Weight | |
| Dimension (LxWxH) | 153 x 66 x 40 mm / 6.0 x 2.6 x 1.6 in |
| Weight (grams) | Mic & U-Mount 280 g / 9.88 oz | Base 305 g / 10.76 oz |
| Colourway | |