The Ganas by Digital Alliance uses an Optical sensor from Pixart , specifically the PMW 3389, providing a DPI/CPI range of Up to 16.000 DPI. This results in a tracking speed of 400ips, and a maximum acceleration of 50g. It uses a USB connection with a 180cm cable. It weighs in at 60g (+/-2g) without the cable and is approximately 127 x 66 x 39.5 mm (LxWxH).
| Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 180cm |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Pink |
| Ambidextrous | |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | PMW 3389 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | Up to 16.000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400ips |
| Max acceleration | 50g |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | 12.000fps |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 127 x 66 x 39.5 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 60g (±2g) |