The Magma by Roccat is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Membrane switches. The keyboard has media keys which are accessible via function keys. The Magma keyboard uses a USB connection, with a 1.8m cable. And has 5 AIMO light zones with 2 LEDs each backlighting. It weighs in at 870g, and is 452 x 157 x 39 mm [LxWxH].
The ROCCAT Magma Membrane RGB Gaming Keyboard is ideal for RGBA enthusiasts seeking a competitive gaming keyboard. Its top plate is fully illuminated in 16.8 million RGB colors and AIMO compatible, making it ready for stunning lighting showcases. Featuring silent membrane keys, ROCCAT Easy-Shift[+] technology, a detachable palm rest and a low maintenance design.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Functions |
| Palm Rest | Yes |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.8m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Membrane |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | 26 key roll over |
| Software | |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | 5 AIMO light zones with 2 LEDs each |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 870g |
| Dimension (LxWxH) | 452 x 157 x 39 mm |