The Pyro by Roccat is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses TTC linear (45g Operating Force, 2.0mm actuation point, 4.0mm total travel) switches. The Pyro keyboard uses a USB connection, with a 1.8m cable. It is supported by ROCCAT EASY-SHIFT software. And has Roccat AMIO backlighting support. It weighs in at 1100g, and is 22.70 x 15.20 x 3.60 cm [LxWxH].
The ROCCAT Pyro Mechanical Gaming Keyboard with RGB Lighting boasts mechanical switches with an optimized 2.0mm actuation point for responsive keystrokes. A reinforcing brushed aluminum top plate adds robustness, with switches tested to 50 million keystrokes. The Pyro also features ROCCAT Easy-Shift[+] button duplicator technology and a detachable palm rest for customizable comfort.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Shared |
| Palm Rest | Yes, Detachable |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.8m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | TTC linear (45g Operating Force, 2.0mm actuation point, 4.0mm total travel) |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Software | ROCCAT EASY-SHIFT |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | Roccat AMIO Support |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1100g |
| Dimension (LxWxH) | 22.70 x 15.20 x 3.60 cm |