Meet the ROCCAT Torch Studio-Grade USB Microphone. The dual condenser design and 24-Bit audio quality will take your content to the next level. Cardioid, Stereo and exclusive Whisper pick-up patterns give you the tools to create anywhere. Contactless Quick Mute grants instant control. Boom arm compatibility means the Torch evolves with you.
Specification | |
| Type | Condenser |
| Sample rate | 48kHz |
| Bit rate | |
| Capsules | 2 x ROCCAT Proprietary ?14 � 6.5mm condenser capsules |
| Polar patterns | Cardioid, Stereo, Whisper (ROCCAT Proprietary) |
| Frequency response | 20Hz - 20kHz |
| Sensitivity | |
| Max SPL | 110dB |
| USB Connection | USB-C to USB-A PC Connection (200cm) |
| XLR Connection | |
| 3.5 Connection | 4-Pole headphone socket |
| Cable Length | USB 200cm |
| Power Requirements | |
| High-Pass Filter | |
| Software | |
Headphone amplifier | |
| Impedance | |
| Power output (RMS) | |
| Frequency response | |
| Signal-to-noise ratio | |
| Connector | |
Dimensions & Weight | |
| Dimension (LxWxH) | 138mm x 95mm x 208mm |
| Weight (grams) | 290g (microphone only), 500ginc Stand |
| Colourway | |