The Pyra Wireless by Roccat uses an Optical sensor from PixArt, specifically the PAW 3305DK-H, providing a DPI/CPI range of 400dpi to 1600dpi. This results in a tracking speed of 130ips, and a maximum acceleration of 30G. It uses a 2.4GHz wireless, nano USB receiver - 1.5m USB Charging Cable connection. The Pyra Wireless is considered to be an ambidextrous mouse. It weighs in at 90g without the cable and is approximately 95 x 60 mm (LxWxH).
The ROCCAT Pyra Mobile Wireless Gaming Mouse offers everything you'd typically expect from an ingenious mobile gaming mouse in a compact design and it does it all completely wirelessly. With the same polling rate as a wired mouse (1000Hz) and sensor performance that can be adjusted from 400dpi to 1600dpi, the Pyra packs a punch by offering judder-free gaming with zero lag. What's more, its ergonomic shape makes it comfortable to use.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 + wheel |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | wireless, nano USB receiver |
| Cable length | 1.5m USB Charging Cable |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Yes |
| Coating | |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PAW 3305DK-H |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400dpi to 1600dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 130ips |
| Max acceleration | 30G |
| Polling Rate Wired | 1ms, 1000Hz polling |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | Blue |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 95 x 60 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 90g |