The Burst Pro by Roccat uses an Optical sensor from PixArt, specifically the PMW3389, providing a DPI/CPI range of 16000dpi. This results in a tracking speed of 400ips, and a maximum acceleration of 50G. It uses a USB connection with a 1.8m Phantom Flex cable. It weighs in at 68g without the cable and is approximately 120 x 58 x 37.8 mm (LxWxH).
Meet the ROCCAT Burst Pro Extreme Lightweight Optical Pro Gaming Mouse. Engineered from scratch with a symmetrical ergonomic shape that feels better than other mice from the very first touch. Its translucent honeycomb shell keeps mass at an extreme lightweight 68g. Featuring Titan Switch Optical, heat-treated glides and a PhantomFlex cable for high-performing, unrestricted gameplay.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A1.8m Phantom Flex |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | Symmetrical Right Handed |
| Coating | |
| Software | Roccat Swarm |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Titan Switch Optical |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PMW3389 |
| Processor | |
| Lift off distance | Adjustable lift-off distance |
| DPI/CPI | 16000dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400ips |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 125-1000Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | AIMO illumination - RGB Backlighting and LED lighting effects |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 58 x 37.8 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 68g |