The Burst Core by Roccat uses an Optical sensor from PixArt, specifically the PMW3331, providing a DPI/CPI range of 200 to 8500dpi in 100cpi increments. This results in a tracking speed of 300ips, and a maximum acceleration of 35G . It uses a USB connection with a 1.8m cable. It weighs in at 68g without the cable and is approximately 120 x 58 x 38.7mm (LxWxH).
The ROCCAT Burst Core Extreme Lightweight Optical Core Gaming Mouse was crafted from scratch with a symmetrical ergonomic shape, designed to feel superior from the first touch. Thanks to ROCCAT's engineering advantage, it is competitively priced while boasting a feature set our rivals typically charge top dollar for. It also boasts an extreme lightweight 68g.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A 1.8m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | Symmetrical Right Handed |
| Coating | |
| Software | ROCCAT Swarm |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | ROCCAT Titan Switch Optical |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PMW3331 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 200 to 8500dpi in 100cpi increments |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 300ips |
| Max acceleration | 35G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 58 x 38.7mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 68g |