The Kone Pure Ultra represents an industry-first as a mouse that is ultra-light and ergonomic. Weighing a low 66 grams, it’s amongst the lightest mice around. It features the latest high-end ROCCAT Owl-Eye 16,000dpi optical sensor. Also complete with a specially developed coating that provides incredible grip while being durable.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A 1.8m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black, White |
| Ambidextrous | Right handed |
| Coating | hybrid anti-wear |
| Software | Roccat Swam |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | 3389 |
| Processor | ARM Cortex-M0 48MHz |
| Lift off distance | < 1mm adjustable |
| DPI/CPI | Max 16,000dpi |
| Memory Size | 512kB |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | Aimo RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 115 x 70 x 39 mm |
| Weight (grams) | 66g (Ash Black), 66.5g (Arctic White) |
| Weight w/o cable | |