The Barracuda X by Razer is a 7.1 Surround sound: Only available on Windows 10 64-bit channel gaming headset, which uses a 40 mm driver. It uses a USB-C Wireless (2.4GHz), 3.5mm Analog connection with a 1.5 m / 4.92 ft cable. This delivers a frequency response of 20 Hz - 20 kHz and a sensitivity of 96dBSPL / mW@1KHz by HATS. It also has a Unidirectional, Detachable HyperClear Cardioid microphone with a frequency response of 100 Hz - 10 kHz and a sensitivity of -42 +/- 3 dB. And only weighs in at 250 g / 0.55 lbs.
One headset to play them all the Razer Barracuda X is a versatile, lightweight wireless gaming headset designed for seamless use across PC, PlayStation*, Nintendo Switch, and Android.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 250 g / 0.55 lbs |
| Channels | 7.1 Surround sound: Only available on Windows 10 64-bit |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable Length | USB Type-C, 3.5mm Analog, 1.5 m / 4.92 ft |
| Wireless | Wireless (2.4GHz) |
| Battery Type | 20 hrs |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Driver | |
| Size | 40 mm |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohms (1 kHz) |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 96dBSPL / mW@1KHz by HATS |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Unidirectional, Detachable HyperClear Cardioid |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -42 +/- 3 dB |
| Frequency Response | 100 Hz - 10 kHz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | Yes |
| Noise Cancelling | |