The G333 K/DA by Logitech, which uses a 2 dynamic drivers: 0.2 in (5.8 mm) + 0.3 in (9.2 mm) driver. It uses a 3.5 mm or USB-C connection This delivers a frequency response of 20 Hz ~ 20 KHz and a sensitivity of 101.6+/-3 dB @ 1 kHz SPL. It also has a ECM microphone and a sensitivity of 42dB. And only weighs in at 19 g.
Fully immerse into the game anywhere you play. G333 K/DA provides high fidelity audio and clear communications on any platform mobile to console to desktop. Wherever you go, take yourself further into the gaming world.
Specification | |
| Software | N/A |
| Weight (grams) | 19 g |
| Channels | |
| Connection | Wired |
| Cable Length | 3.5 mm or USB-C |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | White and Blue |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Driver | |
| Size | 2 dynamic drivers: 0.2 in (5.8 mm) + 0.3 in (9.2 mm) |
| Type | |
| Impedance | 24 Ohms +/- 20% |
| Frequency Response | 20 Hz ~ 20 KHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 101.6+/-3 dB @ 1 kHz SPL |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | ECM |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | 42dB |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | 0.2 in (4 mm) |
| Detachable | No |
| Noise Cancelling | |