The G305 K/DA by Logitech uses an Optical sensor, specifically the HERO, providing a DPI/CPI range of 200 - 12,000 DPI. This is combined with a 32-bit ARM. This results in a tracking speed of 400 IPS, and a maximum acceleration of 40 G. It uses a USB, Wireless connection. It weighs in at 99 g without the cable and is approximately 116.6 x 62.15 x 38.2 mm (LxWxH).
G305 is a LIGHTSPEED wireless gaming mouse designed for serious performance with latest technology innovations at an affordable price point.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 1 onboard, additional via software |
| Connection | Wireless |
| Cable length | |
| Wireless | LIGHTSPEED Wireless 2.4Ghz |
| Battery Type | AA |
| Battery Life | upto 250 hours |
| Colourway | White, Black and Blue |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Logitech G HUB |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | 10 million clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | HERO |
| Processor | 32-bit ARM |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 200 - 12,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 40 G |
| Polling Rate Wired | 1000 Hz (1ms) |
| Polling Rate Wireless | 1000 Hz (1ms) |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 116.6 x 62.15 x 38.2 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 99 g |