Take your content to the next level and share your passion with Logitech StreamCam. Featuring pristine image quality, dual front-facing microphones, versatile mounting options, and USB-C connectivity, it's the perfect camera for broadcasting to your favorite streaming platforms all you need to do is be yourself!
Specification | |
| Connection | USB-C |
| Cable Length | 1.5m |
| Mounting Options | Monitor / Tripod |
| Integrated Lighting | No |
| Privacy Shutter | |
Video | |
| Video Resolution | Max 1080p/60 fps in MJPEG |
| Video Encoding | MJPEG, YUY2, NV12 |
| Still Resolution | 1920x1080, 1280x720, 960x540, 848x480, 640x360, 320x240 |
| Field of View (F.O.V) | 78° (diagonal) |
| Focus Type | Autofocus(10 cm to infinity) / face based autofocus with Logitech Capture |
| Focus Range | |
| Focal Length | |
| Aperture | |
Microphone | |
| Pickup Pattern | Omnidirectional |
| Senstivity | |
| Audio bit rate | |
Software | |
| Native | Logitech Capture |
| Open Broadcaster | Yes |
| Xsplit | Yes |
Dimensions | |
| Size LxWxH | 85 mm x 58 mm x 48 mm |
| Weight | 222 g With monitor mount |