The Pulsefire Core by Hyper X uses the Pixart optical sensor PAW3327, providing a DPI/CPI range of 800 / 1600 / 2400 / 3200 DPI, Up to 6,200 DPI. This results in a tracking speed of 220 IPS, and a maximum acceleration of 30G. It uses a USB connection with a 1.8m Braided cable. It weighs in at 123g grams with the cable and 87g without the cable
The HyperX Pulsefire Core delivers the essentials for gamers looking for a solid, comfortable, wired RGB gaming mouse. The Pixart 3327 optical sensor gives players precise, smooth tracking with no hardware acceleration, and has native DPI settings of up to 6200 DPI. The ergonomically designed Pulsefire Core has textured side grips for a comfortable, non-slip grip and its symmetrical shape is suitable for both palm and claw grips. It features high-quality switches with crisp tactile feedback rated for up to 20 million clicks. Customise lighting, DPI settings and macros for 7 programmable buttons with HyperX NGenuity software and set your mouse up just the way you want it. The large skates on Pulsefire Core help deliver accurate aiming by giving you a smooth, controlled glide as you move the mouse.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 1 onboard |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A 1.8m Braided |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black, White-Pink |
| Ambidextrous | Symmetrical Right Handed |
| Coating | |
| Software | NGENUITY |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | PAW3327 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 800 / 1600 / 2400 / 3200 DPI, Up to 6,200 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 220 IPS |
| Max acceleration | 30G |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | |
| Weight (grams) | 123g |
| Weight w/o cable | 87g |