Cut the cords and experience wireless freedom with the HyperX Cloud II Wireless Gaming Headset! Delivering immersive audio through 53mm neodymium drivers, this headset provides exceptional sound quality for gaming, music, and more. Enjoy up to 30 hours of battery life and a 20-meter wireless range for uninterrupted gameplay. The comfortable, lightweight design (300g) and noise-cancelling bi-directional microphone ensure clear communication with your teammates. The HyperX Cloud II Wireless is the perfect combination of comfort, performance, and wireless convenience.
The HyperX Cloud was built to be an ultra-comfortable gaming headset with amazing sound. We put a lot of thought into the details of our HyperX signature memory foam, the premium leatherette, clamping force, and weight distribution to create a headset that's comfortable through long gaming sessions. It's no wonder that it's become the preferred gaming headset for millions of gamers. Whether you want to focus on the competition or relax with some of your favorite games, there's a Cloud that's perfect for you.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 300g (with mic 309g) |
| Channels | |
| Connection | Wireless |
| Cable Length | USB charge cable (0.5m) |
| Wireless | 2.4 GHz |
| Battery Type | |
| Battery Life | 30 hours - Up to 20 meters range |
| Battery Life | 30 hours - Up to 20 meters range |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | N/A |
Driver | |
| Size | 53mm with neodymium magnets |
| Type | |
| Type | |
| Impedance | 60 Ohms |
| Frequency Response | 15Hz - 20kHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 104dBSPL/mW at 1kHz |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Bi-directional, Noise-cancelling, Electret condenser |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -20dBV (1V/Pa at 1kHz) |
| Frequency Response | 50Hz - 6.8kHz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |