The Clutch GM11 from MSI uses an Optical sensor, the PMW-3325. This provides a DPI/CPI range of 400 to 5000. It uses a Gold plated USB 2.0 connection with a 1.8m cable. It weighs 89 g without the cable and is approximately 118 x 62 x 37mm (LxWxH).
Combining OMRON switches that last over 10 Million clicks and a Pixart Optical sensor that delivers up to 5000 DPI, the GM11 is both accurate and reliable in the heat of battle. A linear engraved scroll wheel and side grips ensure a solid grip on the game.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB 2.0 Type-A Gold plated 1.8m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Symmetrical Right Handed |
| Coating | |
| Software | Dragon Center |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron Switch with 10+ Million Clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PMW-3325 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 / 5000 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz , 125/250/500/1000(Default)Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | 7+ lighting effects |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 118 x 62 x 37mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 89 g |