The Kone Pure Optical by Roccat uses an Optical sensor from Avago, the ADNS-3090, providing a DPI/CPI range of 400, 800, 1200, 1600, 2000, 3200 or 4000dpi. This is combined with a 32-bit Arm processor. This results in a tracking speed of 3.8m/s, and a maximum acceleration of 30g. It uses a USB connection with a 1.8m braided cable. It weighs in at 90 without the cable and is approximately 120x70 (LxWxH).
The killer performance of the ROCCAT Kone Pure, now with an ultra-precise, true 4000 DPI Pro-Optic (R3) optical sensor. Celebrating the five year anniversary since the award-winning Kone series was born, the Kone Pure Optical is a hat tip to the community feedback that shaped the series success story. With groundbreaking innovations such as Easy-Shift[+], Talk, and Talk FX, ROCCATs Kone series has continued to set a new standard in gaming.
Its veins pumping with fabled Kone blood, the Kone Pure Optical combines the customizable functionality and ergonomic shape of the Kone Pure 91% the size of the Kone with the unique feel of an ultra-precise optical sensor. Adjustable to 400, 800, 1200, 1600, 2000, 3200 and 4000 DPI, the Pro-Optic (R3) optical sensor delivers lag-free speed and control to suit your gaming style.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black and Grey |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | Roccat |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Avago |
| Model | ADNS-3090 |
| Processor | 32-bit Arm |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400, 800, 1200, 1600, 2000, 3200 or 4000dpi |
| Memory Size | 576kB |
| Max tracking speed | 3.8m/s |
| Max acceleration | 30g |
| Polling Rate Wired | 1ms |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16.8 million |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120x70 |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 90 |