The TUF Gaming M5 by ASUS uses an Optical sensor from PixArt the PAW3327, providing a DPI/CPI range of 100 to 6,200-dpi. This results in a tracking speed of 220IPS. It uses a USB connection with a 1.8m cable. It weighs in at 110g with the cable and 85g without the cable and is approximately 111 x 61 x 42 mm (LxWxH).
TUF Gaming M5 is a compact ambidextrous gaming mouse that delivers the comfort, performance, and reliability that gamers demand. It's ergonomic and lightweight for prolonged campaigns, with a high-precision optical sensor that gives you an edge in battle. Backed by 50-million-click Omron switches and a specialized coating for exceptional durability, the M5 is validated for tough duty. It also features customizable ASUS Aura Sync RGB lighting so you can dominate in personalized style.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 3 onboard |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | No, Right Handed |
| Coating | |
| Software | Armoury II |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron D2FC-F-7K(50M) |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PAW3327 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 to 6,200-dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 220IPS |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1,000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | Aura Sync RGB lighting |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 111 x 61 x 42 mm |
| Weight (grams) | 110 g |
| Weight w/o cable | 85 g |