The ROG Gladius II Wireless by ASUS uses an Optical sensor from PixArt, specifically the PMW3389, providing a DPI/CPI range of 100 dpi - 16000 dpi. This results in a tracking speed of 400IPS, and a maximum acceleration of 50G. It uses a USB Wired/Wireless connection with a 2.0 m cable. It weighs in at 130 g without the cable and is approximately 126 x 67 x 45 mm (LxWxH).
Get ready to lock your target and embrace victory with the ROG Gladius II Wireless optical gaming mouse with dual wireless connectivity (2.4GHz/Bluetooth). Gladius II Wireless has an advanced 16000-dpi optical sensor for fast response and precise control, ergonomic right-handed design to ensure you stay comfortable during extended gaming sessions and Aura Sync lighting technology to outshine the competition.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | USB 2.0 m |
| Wireless | RF 2.4GHz + Bluetooth |
| Battery Type | |
| Battery Life | 24 hours (with RGB) to 36 hours (without RGB) in 2.4GHz mode |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No, Right-handed |
| Coating | |
| Software | ARMOURY II |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron , Hot-Swappable Switches |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Paln, Claw |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PMW3389 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 dpi - 16000 dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 1ms 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | 1ms 1000Hz |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | Aura Sync RGB lighting |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126 x 67 x 45 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 130 g |