The XK700 by Aorus is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Red switches. The keyboard has media keys which are accessible via function keys. The XK700 keyboard uses a USB connection, with a 2m cable. It is supported by Xtreme Engine software. And has Per key 16.8M Full Spectrum RGB backlighting. It weighs in at 888g, and is 440 x 150 x 40 mm [LxWxH].
GIGABYTE Gaming Mechanical Key Switch delivers smooth, linear key response with an optimized actuation force perfect for long, extended gaming action. Reduced key actuation distance of 2mm ensures swift responsiveness needed for intense battles while remaining whisper quiet.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | 22 function keys, combination work with “Fn” key |
| Palm Rest | |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | 256Kb |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 2m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Red |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | N-Key Rollover (NKRO) |
| Software | Xtreme Engine |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | Per key 16.8M Full Spectrum RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 888g |
| Dimension (LxWxH) | 440 x 150 x 40 mm |