The Kone XTD by Roccat uses a Laser sensor from Avago, specifically the ADNS-9800, providing a DPI/CPI range of 200 to 8200 dpi. It uses a USB connection with a 1.8m cable. It weighs in at 123 grams with the cable, has 4 X 5g weights and is approximately 135x78x40 (LxWxH).
To build the mighty ROCCAT KONE XTD Max Customization Gaming Mouse, our ROCCAT Scientists increased the already formidable capabilities of the legendary Kone[+] while keeping the legendary design of the Kone[+] 100% intact. The result? A supreme gaming weapon custom-built for the most battle-hardened fighters that will thrill Kone[+] fans worldwide.
The XTD is powered by an astounding performance package loaded with the latest 8200 DPI Pro Aim R3 laser sensor, a commanding 32-bit Turbo Core V2 72MHz ARM MCU processor, and the most advanced Tracking & Distance Control Unit around all working in clockwork unison to deliver world-beating battle ability.
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | 1.8m USB Type-A |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | 4 x 5g |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | Avago |
| Model | ADNS-9800 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 200 to 8200 |
| Memory Size | 576KB |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16.8 million |
| Lighting Effect | 4 Leds |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 135 x 78 x 40 mm |
| Weight (grams) | 123g |
| Weight w/o cable | |