The Grumman Raven-III Stealth by Armaggeddon uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI range of 50 - 6400 CPI . This results in a tracking speed of 32ips - 160ips, and a maximum acceleration of 12g. It uses a USB connection with a 1.8m cable.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A 1.8m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Symmetrical Right Handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | HUANO |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 50 - 6400 CPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 32ips - 160ips |
| Max acceleration | 12g |
| Polling Rate Wired | 125Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | 4000 |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | customizable RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 117 x 65 x 38 mm |
| Weight (grams) | 90g |
| Weight w/o cable | |