The ROG Strix Impact II by ASUS uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI range of upto 6,200 dpi. This results in a tracking speed of 220ips, and a maximum acceleration of 30G. It uses a USB connection. It weighs in at 79 g without the cable and is approximately 120 x 62.5 x 39.5mm (LxWxH).
ROG Strix Impact II is a lightweight, ambidextrous gaming mouse that delivers smooth action and superb flexibility. It features pivoted buttons and a soft-rubber cable for fast, tactile clicks and unhindered glides. There's also a 6,200 dpi sensor for pinpoint accuracy. As well, Impact II is equipped with an exclusive, push-fit switch socket design to extend its lifespan, and a four-level adjustable DPI switch that makes it easy to vary sensitivity to match the way you play, and a semi-transparent cover for a final touch of style.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 3 |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Armoury II |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | upto 6,200 dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 220ips |
| Max acceleration | 30G |
| Polling Rate Wired | 1000Hz, 1ms |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | Aura RGB, 3 Zones Logo/Scroll/Front |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 62.5 x 39.5mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 79 g |