Experience lightning-fast wireless performance with the Razer Basilisk X Hyperspeed. This ergonomic, right-handed gaming mouse utilizes Razer’s Hyperspeed wireless technology for a low-latency connection, offering the freedom of wireless without sacrificing performance. Equipped with a precise Razer 5G optical sensor with up to 16,000 DPI and capable of tracking speeds of 450 IPS and acceleration of 40G, the Basilisk X Hyperspeed delivers pinpoint accuracy. Customize your gameplay with 6 programmable buttons and store your settings via Razer Synapse 3. Powered by a single AA battery, enjoy long-lasting wireless gaming with this lightweight 83g mouse.
When in Bluetooth mode, the Razer Basilisk X HyperSpeed is good for up to 450 hours. For gaming, using its Razer HyperSpeed Wireless lets you to tap on its ultra-fast performance for up to 285 hours.
| Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | Via Software |
| Connection | Wireless |
| Cable length | |
| Wireless | 2.4GHz and BLE |
| Battery Type | AA |
| Battery Life | up to 285 hours |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Synapse 3 |
| Compatible OS | |
| Weights | N/A |
| Switch (L/R) | Razer Mechanical Switches |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Razer |
| Model | 5G |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | Max 16,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 450 ips |
| Max acceleration | 40 G |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130 x 60 x 42 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 83 g (Excluding battery) |