The G604 Lightspeed by Logitech uses an Optical sensor from Hero 16K, providing a DPI/CPI range of 100 - 16,000 DPI. This is combined with a 32-bit ARM. This results in a tracking speed of 400 IPS, and a maximum acceleration of 40 G. It uses a USB or Wireless connection. It weighs in at 135 g with AA battery and without the cable and is approximately 130 x 80 x 45 mm (LxWxH).
Your power, your control. Conquer MOBA, MMO, and Battle Royale gameplay with the strategically designed G604 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse. 15 programmable controls join forces with ultra-fast LIGHTSPEED dual connectivity and the class-leading HERO 16K sensor. It's a multifaceted battle weapon that lets you play longer, play better, and make your play.
Specification | |
| No. of Buttons | 15 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | USB Dongle |
| Wireless | LightSpeed, Bluetooth |
| Battery Type | AA battery |
| Battery Life | Lightspeed upto 240hrs, bluetooth 5.5 months |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Logitech G HUB |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Palm, Claw |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Hero 16K |
| Model | |
| Processor | 32-bit ARM |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 16,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | > 400 IPS |
| Max acceleration | 40 G |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130 x 80 x 45 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 135 g, with AA battery |