The Surpassion RX Pink by Cougar uses an Optical sensor from Pixart, specifically the PMW3330, providing a DPI/CPI range of 50 - 7200 DPI. This results in a tracking speed of 150IPS, and a maximum acceleration of 30 G. It uses a USB, Wireless connection with a 1.8m cable. It weighs in at 98g grams with the cable and is approximately 120 x 65 x 38 mm (LxWxH).
You want freedom. You don't want it to cost your aiming accuracy. With Surpassion RX, you can have both, with an amazing wireless response time of 1 millisecond!
| Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB, Wireless |
| Cable length | 1.8m |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | Lithium 560mAh |
| Battery Life | |
| Colourway | Pink |
| Ambidextrous | No, Right Handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron, 50 Million Clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | PMW3330 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 50 - 7200 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 150IPS |
| Max acceleration | 30 G |
| Polling Rate Wired | 125 / 250 / 500 / 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | 2 Zone Backlight |
| Lighting Effect | 11-Color Backlight with 13 Modes |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 65 x 38 mm |
| Weight (grams) | 98g |
| Weight w/o cable | |