The Minos XT Pink by Cougar uses an Optical sensor, specifically the ADNS-3050, providing a DPI/CPI range of up to 4000 dpi. It uses a USB connection with a 1.8m cable. It weighs in at 96g grams with the cable and is approximately 125 x 68 x 38 mm (LxWxH).
Minos XT supports the legendary COUGAR UIX, the best gaming device management system on the market. A user-friendly interface and full customization of its six buttons including macros, shortcuts, and more open a new world of possibilities.
| Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | Pink |
| Ambidextrous | No, Right Handed |
| Coating | |
| Software | COUGAR UIX |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | 20 Million Clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | ADNS-3050 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | up to 4000 dpi |
| Memory Size | 128KB |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
| Lighting | |
| Colour Options | 3 zone 16.8 million colors |
| Lighting Effect | |
| Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 125 x 68 x 38 mm |
| Weight (grams) | 96g |
| Weight w/o cable | |