The Syva by Roccat is a Stereo in-ear gaming headset, which uses a 10mm driver. This delivers a frequency response of 20~20,000Hz and a sensitivity of 96dB. It uses a 3.5mm jack connection with a 1.29m cable. It also has a omni-directional microphone and a sensitivity of -40 +/-3dB. And only weighs in at 5 g.
The perfect accessory for you: the in-ear headset Syva. With its Top Class Audio earcups and its discrete yet optimum in-cable mic, the ROCCAT Syva is a must have of design and technology.
Specification | |
| Software | No |
| Weight (grams) | 5 g |
| Channels | Stereo |
| Connection | 3.5mm jack |
| Cable Length | 1.29m |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 10mm |
| Type | |
| Impedance | 32Ohms |
| Frequency Response | 20~20,000Hz |
| Max. input power | 10 mW |
| Sensitivity at 1KHz | 96dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | omni-directional |
| Impedance | ?2.2k? |
| Sensitivity at 1KHz | -40 +/- 3dB |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |