The Vulcan 121 AIMO by Roccat is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Titan Switch switches. The Vulcan 121 AIMO keyboard uses a USB connection, with a 1.8m cable. It is supported by ROCCAT Swarm software. And has RGB per-key 16.8m colors backlighting. It weighs in at 1150 g, and is 462 x 235 x 32 mm [LxWxH].
The Vulcan is a precision gaming tool that lets you sense its performance from the first glance and the first key stroke. Developed following the renowned principles of German design and engineering, it is the best keyboard ROCCAT has ever built.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Yes |
| Palm Rest | Yes, detachable |
| Profiles | |
| Processor | 32-bit ARM Cortex-M0 |
| Memory Size | 512kb |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.8m |
| Wireless | N/A |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Titan Switch |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | |
| Audio Passthrough | |
Features | |
| Anti-ghosting | |
| Software | ROCCAT Swarm |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB per-key 16.8m colors |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1150 g |
| Dimension (LxWxH) | 462 x 235 x 32 mm |