The Kova AIMO by Roccat uses an Optical sensor, specifically the Pro-Optic R6, providing a DPI/CPI range of up to 7000dpi. This is combined with a 50MHz Turbo Core V2 32-bit Arm based MCU., and a maximum acceleration of 20G. It uses a USB connection. The Kova AIMO is considered to be an ambidextrous mouse. It weighs in at 99 g without the cable and is approximately 131 x 66 x 38 mm (LxWxH).
The Kova AIMO features a versatile yet ergonomic shape which makes it perfect for left- and right-handed gamers alike. With immersive AIMO illumination in 16.8 million colors and intuitively positioned quick-fire top buttons, it's as stylish as it is effective.
Specification | |
| No. of Buttons | 10 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | Yes |
| Coating | |
| Software | Roccat Swarm |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | Pro-Optic R6 |
| Processor | 50MHz Turbo Core V2 32-bit Arm based MCU |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | up to 7000dpi |
| Memory Size | 512kB |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | 20G |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | AIMO RGB illumination |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 131 x 66 x 38 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 99 g |