The Vigor GK80 by MSI is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Cherry MX switches. The keyboard has dedicated media keys. The Vigor GK80 keyboard uses a USB connection, with a 2 m Braided Fiber cable. It is supported by Mystic Light software. And has RGB backlighting. It weighs in at 1400g, and is 482 x 200 x 84 mm [LxWxH].
Crafted around a strong aluminum base, the Vigor GK80 Gaming Keyboard provides gamers with a solid platform for years of intensive gaming. Also provide ergonomic wrist rest for additional comfort for typing and gaming. The long USB cable is braided and connector is gold-plated for extraordinary durability.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Fuction Keys |
| Palm Rest | Yes, Detachable |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | Black |
| Connection | Wired |
| Cord Length | USB Type-A 2 m Braided Fiber |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | None |
| Key Switches | Cherry MX |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | Yes |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | N-Key Rollover |
| Software | Mystic Light |
| Compatible OS | Windows |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1400g |
| Dimension (LxWxH) | 482 x 200 x 84 mm |